Jak zaplanować spędzanie czasu z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak może wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana zasada głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych tygodniach po pojawieniu się dziecka to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie codzienne porządki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że noworodek będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie często chciał jedzenia. W pierwszych tygodniach na świecie noworodek nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że jednego razu przerwa będzie trwał sporo czasu, a następnie maleństwo będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, jaka powinna sterować życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia malucha każdy plan może okazać się nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie snu dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie martw się, jeśli na początku troszczenie się o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.